Co wspólnego ma blogowanie z nauką języka greckiego? – przemyślenia po 3 latach blogowania

Maj upływa mi w urodzinowym nastroju. Najpierw świętowałam trzecie urodziny bloga, które przypadają na 5 maja, następnie zorganizowałam urodzinowy tydzień z niespodziankami w dniach 11-17 maja dla wszystkich fanów mojego bloga, a 21 maja obchodziłam moje własne urodziny.

W tym miejscu dziękuję wszystkim za piękne życzenia dla mnie i dla bloga. Postaram się, żeby się wszystkie spełniły!

W tym wpisie zebrałam kilka wniosków, które mam po trzech latach blogowania. Wnioski te jednak są na tyle uniwersalne, że można je odnieść do nauki języków obcych oraz do każdej innej dziedziny, w której chcemy coś osiągnąć.

Po przeczytaniu tego tekstu napisz mi w komentarzu, czy te wskazówki były dla Ciebie przydatne.

1. Bądź cierpliwy i wytrwały

Zanim przystąpiłam do pisania bloga, zrobiłam rozeznanie w polskiej blogosferze, czy istnieją już inne blogi o języku greckim. Znalazłam kilka, które zapowiadały się ciekawie, ale zostały porzucone po kilku wpisach.

Dlaczego tak się stało? Być może autorom zabrakło wytrwałości w pisaniu, cierpliwości w docieraniu do osób zainteresowanych językiem greckim albo po prostu stwierdzili, że blogowanie zabiera zbyt dużo czasu.

Podobnie jest z nauką języka greckiego – żeby się go nauczyć, musisz być cierpliwy i wytrwały w tym, co robisz, a efekty na pewno się pojawią.

Wracając do blogowania, trzy lata temu nie wiedziałam, dokąd mój blog mnie zaprowadzi. Ale dzisiaj cieszę się z efektów mojej pracy. A wszystko to dzięki temu, że byłam cierpliwa i wytrwała, pomimo wielu trudności napotkanych po drodze.

2. Pamiętaj po co to robisz

Moim celem jest promowanie Grecji i języka greckiego wśród Polaków. Żeby realizować ten cel, muszę ciągle o nim pamiętać. W innym przypadku mogłabym szybko się pogubić lub zacząć podążać za bardziej modnymi czy chętniej czytanymi tematami.

Żeby lepiej to zobrazować, podam Ci przykład. Grecja jest popularnym kierunkiem wakacyjnym Polaków i wielu z nich przygotowując się do wyjazdu poszukuje informacji turystycznych m.in. na blogach. Gdybym nie miała jasno określonego celu mojego bloga, dość szybko bym stwierdziła, że pisanie o atrakcjach turystycznych Grecji jest o wiele łatwiejsze i może mi przynieść znacznie szybsze efekty niż pisanie o języku, którym interesuje się tylko garstka osób.

Z nauką języka greckiego jest podobnie. Żeby się go nauczyć, musisz mieć określony cel. Musisz pamiętać, dlaczego się nim zainteresowałeś i w czym ten język Ci się przyda. Po co uczysz się języka greckiego? Po to, żeby dogadać się z Grekami? Żeby móc powiedzieć kilka podstawowych zwrotów? Żeby dogadać się z grecką teściową? Niezależnie od Twojego celu, miej go zawsze przed oczami i pamiętaj o nim zwłaszcza w momentach, gdy motywacja do nauki jest słabsza (takie momenty na pewno przyjdą i są zupełnie normalne).

3. Pracuj systematycznie

Systematyczność w prowadzeniu bloga to podstawa. Gdybym nie dodawała systematycznie treści, algorytm Googla czy Facebooka by o mnie zapomniał. Przez to jednak, że regularnie publikuję, podbijam swoją widoczność w sieci i dzięki temu docieram do moich odbiorców.

Podobnie jest w nauce języka. Lepiej uczyć się systematycznie, nawet po 5 minut dziennie, niż raz w miesiącu przez 5 godzin. Dzięki temu, że każdego dnia usiądziesz do nauki, po pierwsze wyrobisz w sobie nawyk regularnej nauki, a po drugie szybciej zapamiętasz nowe słowa.

Systematyczność to klucz do sukcesu w wielu dziedzinach. Pamiętam o niej nie tylko w odniesieniu do bloga, ale też np. w odniesieniu do aktywności fizycznej. Od dwóch miesięcy uprawiam regularnie gimnastykę w domu. Wcześniej miałam kilka podejść do uczęszczania na zajęcia fitness, ale jakoś nie mogłam wytrwać w tym postanowieniu. Zaczęłam więc ćwiczyć w domu, po 5 minut dziennie. Z czasem 5 minut zamieniło się w 10, 15, 20 i dzisiaj nie wyobrażam już sobie dnia bez ćwiczeń. Ponadto widzę już  efekty mojej pracy, co dodatkowo motywuje mnie do dalszych ćwiczeń.

Pamiętaj! Nawet 5 minut nauki każdego dnia ostatecznie przełoży się ostatecznie na duży efekt. 

4. Otaczaj się osobami, które chcą tego, co Ty

W dążeniu do celu, czy to w blogowaniu, czy w nauce języka, ważne jest, żeby spędzać czas z osobami, które mają podobny cel do naszego i mogą nam pomóc.

Podczas trzech latach blogowania poznałam mnóstwo fantastycznych osób, z którymi rozmawiamy, motywujemy się wzajemnie do dalszego działania, udzielamy sobie rad i się wspieramy. Oprócz tego obserwuję wiele innych osób, które prowadzą podobną działalność do mojej albo też zupełnie inną i inspiruję się ich przykładem.

W nauce języka greckiego też jest ważne, żeby móc porozmawiać z kimś o swoich wątpliwościach gramatycznych czy spytać o znaczenie jakiegoś wyrazu. Ważne jest też, żeby mieć kontakt z innymi osobami, które będą rozumieć, dlaczego uczymy się greckiego, a nie będą nas wyśmiewać z tego powodu.

W tym właśnie celu powstała grupa na Facebooku Powiedz to po grecku – grupa do nauki języka greckiego. Na grupie znajdziesz inne osoby, które Ci pomogą, wytłumaczą, wesprą i zmotywują do dalszej nauki. Zapraszam do dołączenia.

5. Działaj pomimo strachu czy poczucia dyskomfortu

Jednym z wyzwań, które postawiło przede mną blogowanie, było wyjście ze swojej strefy komfortu. Z natury jestem dosyć nieśmiała, ale z chwilą gdy rozpoczęłam prowadzenie bloga, musiałam tę nieśmiałość przezwyciężyć.

Pomimo strachu zaczęłam udzielać się w formie wideo na Instagramie oraz na Youtubie, zaczęłam prowadzić lajwy – nie tylko sama, ale również z gośćmi, wydałam samodzielnie książkę oraz planuję wiele innych działań.

Działając pomimo strachu, dajemy sobie możliwość wzrostu i rozwoju w każdej dziedzinie życia. 

W nauce języka również musisz wiele razy wyjść ze swojej strefy komfortu i zrobić coś innego niż do tej pory. Może to być zagadanie do Greka pomimo tego, że nie czujesz się jeszcze biegły w języku greckim. Może to być również zapisanie się na egzamin potwierdzający znajomość języka greckiego mimo że jesteś jeszcze początkujący.

Każdy z nas ma własne ograniczenia, które musi przezwyciężyć, żeby osiągnąć swój cel. Jeśli ja potrafiłam przezwyciężyć swoje, Ty też możesz!

6. Miej odwagę iść pod prąd

Dążenie do celu wiąże się często z tym, że będziemy robić coś inaczej niż wszyscy. Dlatego też tak ważne jest określenie na początku celu naszego działania i pamiętanie o nim.

Jeśli Twoim celem jest nauka greckiego i podchodzisz do tego poważnie, może się zdarzyć, że będziesz musiał wybierać pomiędzy nauką a czymś przyjemniejszym w danym momencie. Np. może Cię kusić, żeby zamiast nauki wybrać wyjście na piwo czy do kina. Od Ciebie i Twoich priorytetów zależy, co wtedy wybierzesz.

Podam Ci przykład z mojego życia. Gdy byłam dzieckiem chodziłam do szkoły tańca. Często po skończonych zajęciach w szkole, biegłam na zajęcia z tańca. W tym czasie moi koledzy i koleżanki z klasy umawiali się na piwo czy na imprezę. Dużo takich wyjść mnie ominęło, ale wtedy ważniejszy był dla mnie taniec.

Po kilku latach skupiania mojej uwagi tylko na tańcu mogłam pochwalić się wieloma osiągnięciami (w przeciwieństwie do moich znajomych, którzy woleli w tym czasie imprezować). Nie było jednak łatwo. Wiele razy chciałam rzucić taniec i wybrać beztroskie życie, bez żadnych zobowiązań. Jednak zawsze w porę przypominałam sobie, co jest dla mnie ważne i jaki jest mój cel.

Tak samo działam teraz z blogiem i w każdej innej dziedzinie, która jest dla mnie ważna.

7. Wciągnij się w to, co robisz

Blogowanie jest wciągające, nawet uzależniające bym powiedziała. W tej chwili nie wyobrażam już sobie życia bez pisania i dzielenia się moją wiedzą na blogu. Im więcej piszę, tym więcej mam pomysłów i tym więcej się o Grecji dowiaduję.

Ty również, jeśli podchodzisz poważnie do nauki języka greckiego, będziesz chciał dowiadywać się o Grecji coraz to nowych informacji, ponieważ, uwierz mi, Grecja wciąga.

Podczas nauki języka poznasz również kulturę Grecji, jej historię, zrozumiesz pewne zachowania i gesty Greków, a także poznasz przepiękne greckie krajobrazy (wirtualnie lub na żywo).

***

To tyle moich wniosków po trzech latach blogowania i dążenia do swoich celów. Mam nadzieję, że wykorzystasz moje rady w nauce języka greckiego lub w dowolnej innej dziedzinie swojego życia.

Wszystkie te wnioski przedstawiłam podczas urodzinowego lajwa, na którym opowiedziałam też o tym, jak znalazłam się w Grecji, jak powstał mój blog oraz odpowiedziałam na wiele pytań czytelników. Obejrzyj całe nagranie poniżej.

Pamiętaj, że ciężka praca popłaca, a efekty prędzej czy później się pojawią. Jeśli szukasz innych osób zakręconych na punkcie języka greckiego, zapraszam do mojej grupy na Facebooku Powiedz to po grecku – grupa do nauki języka greckiego.

Podobne wpisy

2 komentarze

  1. Poprzednio komentowałam bo „musiałam”, w cudzysłowie, ale jednak, ponieważ znalazłam tego bloga poprzez grupę wzajemnej promocji dla blogerów. Teraz jest inaczej. Greckiego się nie uczę, a jednak znalazłam się tu już po raz drugi.
    Po pierwsze, muszę powiedzieć, że strasznie podoba mi się wygląd bloga – jest minimalistyczny, przejrzysty, widać, że tekst i treść są ważne, bo są odpowiednio duże i czytelne. Kolorystyka też jest piękna, ale ja jestem tu stronnicza, bo niebieski to zdecydowanie mój ulubiony kolor 😉
    Po drugie, powyższy wpis bardzo mi się podobał. Ja dopiero zaczynam swoją blogową przygodę i ten wpis naprawdę powiedział mi to, co potrzebowałam „usłyszeć”. Bardzo urzekła mnie również konwencja, gdzie jednocześnie mówisz o blogowaniu oraz o nauce języka – jak to do obu potrzebne jest podobne podejście i wytrwałość. Ogółem wydaje mi się, że przy okazji wpisów ogólniejszych, nie tylko specyficznych dla języka greckiego, będziesz mnie tu widywać częściej 😉

    1. Cześć Fiszkiem! Bardzo mi miło, że znalazłaś tu coś dla siebie, mimo że nie uczysz się greckiego. Powyższe rady odnoszą się do wielu dziedzin, w których chcemy odnieść sukces. To taka złota pigułka, według mnie, o której też czasami muszę sobie przypominać. Powodzenia w Twojej blogowej przygodzie! ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.