Słowniczek greckich słów cz. 5 (słońce, plaża, urodziny, wakacje)

slowniczek grecki 5

Słowniczek greckich słów to cykl poniedziałkowych postów na fanpejdżu, w którym przedstawiam ciekawe greckie wyrazy wraz z tłumaczeniem i krótkim komentarzem na temat ich użycia.

Jak powiedzieć po grecku: słońce, plaża, urodziny, wakacje? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

ΗΛΙΟΣ

słońce po grecku

Pierwszym skojarzeniem z Grecją jest ciepły klimat i słońce. Słońce po grecku to ο ήλιος (o ilios). Tak samo jak na słońce mówi się na słonecznik. W greckiej mitologii Ήλιος to Helios, czyli bóg słońca.
 
A inne wyrazy zawierające słońce to:
η ηλιαχτίδα (i iljahtida) – promyk słońca
ο ηλιόσπορος (o iljosporos) – ziarna słonecznika
η Ηλιούπολη (i iljupoli) – Miasto słońca (tak się nazywa dzielnica w Atenach)
 
Inne przydatne wyrazy to: τα γυαλιά ηλίου (ta jalja iliju), czyli okulary przeciwsłoneczne, η αντιηλιακή κρέμα (i andiljaki krema) – krem do opalania albo przeciwsłoneczny (jak kto woli) oraz η ηλιοθεραπεία (i iljotherapija), czyli opalanie się.

ΠΑΡΑΛΙΑ

plaża [po grecku

Kolejne wakacyjne słówko to η παραλία (i paralija), czyli plaża. Plaże mogą być:
piaszczyste – η αμμώδης παραλία (i amodis paralija) lub παραλία με άμμο (paralija me amo), czyli plaża z piaskiem
kamieniste – η παραλία με βότσαλα (i paralija me wocala), czyli plaża z kamieniami
zorganizowane – η οργανωμένη παραλία (i organomeni paralija) z leżakami i parasolami.

ΓΕΝΕΘΛΙΑ

urodziny po grecku

Jako że w maju były moje urodziny, to kolejne słówko to właśnie urodziny Urodziny to τα γενέθλια (ta gienethlija), a solenizant to ο εορτάζων (o eortazon). Na urodziny życzymy wszystkiego najlepszego, czyli χρόνια πολλά (hronia pola). Inne życzenia urodzinowe znajdziecie we wpisie Greckie życzenia na urodziny i inne okazje.

ΔΙΑΚΟΠΕΣ

wakacje po grecku

Dla niektórych wakacje już się zaczęły, inni dopiero czekają. Wakacje lub urlop to οι διακοπές (i diakopes) – zawsze w liczbie mnogiej. W liczbie pojedynczej słowo to brzmi η διακοπή (i diakopi), co oznacza przerwę, np. η διακοπή ρεύματος (i diakopi rewmatos) – przerwa w dostawie prądu. Natomiast na przerwę w szkole czy w pracy używamy słowa το διάλειμμα (to dialima), np. Ας κάνουμε ένα διάλειμμα (as kanume ena dialima) – zróbmy sobie przerwę!

A jak życzyć komuś udanych wakacji? Καλές διακοπές (kales diakopes)!

Wszystkie słowa z greckiego słowniczka znajdziesz pod tagiem Słowniczek greckich słów.

Cześć! Nazywam się Żaneta Barska. Jestem tłumaczem języka greckiego i miłośniczką wszystkiego, co greckie. Moją misją jest promowanie języka greckiego i kultury Greków, aby jak najwięcej Polaków zainteresować tym krajem i pięknym językiem. Aby ułatwić im naukę języka greckiego, napisałam rozmówki polsko-greckie. Ponadto na moim drugim blogu Pod Akropolem na nowo odkrywam moje ukochane miasto – Ateny.