Tu zacznij

Γεια σου!

Witam Cię na moim blogu. Nazywam się Żaneta Barska i będę towarzyszyła Ci na każdej stronie tego bloga. Pozwól, że zaprezentuję Ci kilka najważniejszych informacji o sobie i pokieruję, od czego zacząć czytać blog Powiedz to po grecku.

O CZYM JEST TEN BLOG?

Blog powstał w maju 2017 roku z misją promowania języka greckiego wśród Polaków. Nie zdawałam sobie wtedy sprawy z tego, że tak dużo osób uczy się lub jest zainteresowanych językiem greckim. Szybko nazwa mojego bloga stała się silną marką kojarzoną z nauką języka greckiego.

Tematy, które tu poruszam, to głównie słownictwo greckie używane przez Greków w życiu codziennym, kultura grecka, kuchnia grecka i czasami podróże po Grecji. W osobnej kategorii Grecja na wesoło przedstawiam w humorystyczny sposób różne aspekty języka i kultury Grecji – jest to jedna z ulubionych kategorii moich czytelników. Na blogu udzielam też porad dotyczących nauki języka greckiego i opisuję pracę tłumacza.

WPISY O NAUCE JĘZYKA GRECKIEGO

Skoro tu jesteś, to prawdopodobnie chcesz się nauczyć języka greckiego. Jeśli jesteś osobą początkującą, zapoznaj się najpierw z alfabetem greckim i przeczytaj wpis Od czego zacząć naukę języka greckiego? Jeśli zastanawiasz się, czy język grecki jest trudny, przeczytaj ten wpis, w którym wyjaśniam, co może sprawić Ci trudność w nauce, a co nie.

Jeśli chcesz zacząć naukę od podstawowych słów w języku greckim, których możesz użyć podczas pobytu w Grecji, przejdź tutaj. Natomiast jeśli szukasz książek do nauki greckiego, zajrzyj do tego wpisu.

Dla osób bardziej zaawansowanych przygotowuję słowniki tematyczne oraz słowniczki greckich słów, które umieściłam w kategorii Słownik grecko-polski. Znajdziesz tam mnóstwo greckich słów z tłumaczeniem na polski i przykładami użycia. Korzystaj do woli!

Jeśli wolisz lepiej uczysz się oglądając niż czytając, zajrzyj do kategorii Video, gdzie umieszczam filmy z mojego kanału Youtube.

WPISY O KULTURZE GRECKIEJ I GRECJI

Bez zrozumienia kultury greckiej nie nauczysz się dobrze języka. Przeczytaj, dlaczego Grecy spędzają długie godziny przy kawie, co symbolizuje amulet z niebieskim okiem i jakie przesądy nadal funkcjonują w Grecji.

Do tematów podróżniczych też podchodzę od strony językowej, np. we wpisie Ile wysp ma Grecja wymieniłam wszystkie największe greckie wyspy po polsku i grecku, ale czasami opisuję po prostu piękne miejsca, które odwiedziłam, jak we wpisie 5 mniej znanych greckich wysp, które warto odwiedzić.

Jeśli chcesz przeczytać o zwyczajach dotyczących Świąt Bożego Narodzenia, przejdź do kategorii Święta w Grecji. A może szukasz pomysłu na prezent pod choinkę dla grekomaniaka czy pamiątkę z Grecji?

BARDZIEJ OSOBIŚCIE

Chcesz mnie lepiej poznać? Przeczytaj wpis Mój język ojczysty – polski czy grecki lub obejrzyj film Dlaczego mówię po grecku?

Od kilku miesięcy staram się publikować też wpisy z podsumowaniem miesiąca, w których zdradzam nieco szczegółów z mojego życia i opisuję, jak wygląda blogowanie od kuchni. Wpisy te znajdziesz tutaj.

Spis wszystkich wpisów na blogu znajdziesz na końcu tej strony.

CO POZA BLOGIEM?

Blog to mój internetowy dom, ale znajdziesz mnie też w innych miejscach w sieci (kliknij poniższe ikonki i polub moje profile w mediach społecznościowych).

Oprócz tego prowadzę sklep internetowy, w którym znajdziesz materiały do nauki języka greckiego, m.in. książki, e-booki, szkolenia oraz gadżety z greckim motywem. Jeśli masz pomysł, czego brakuje w moim sklepie, koniecznie daj mi znać.

Kilka produktów, które znajdziesz w sklepie:

Rozmówki polsko-greckie

Książka pełna praktycznych zwrotów i wyrażań w języku greckim. Dla turystów i osób początkujących.

E-book 50 podstawowych greckich czasowników z odmianą

Tabele z odmianą 50 podstawowych czasowników w języku greckim wraz z przykładami użycia.

Mini e-book Greckie życzenia na różne okazje

Ponad 100 greckich życzeń używanych przez Greków na co dzień i na specjalne okazje. W zestawie z audiobookiem.

Prowadzę też drugiego bloga, na którym piszę o Atenach. Jeśli wybierasz się do Aten lub chcesz dowiedzieć się więcej o stolicy Grecji, zapraszam na blog Pod Akropolem.

Szukasz osoby, która oprowadzi Cię po Atenach i opowie o codziennym życiu w Grecji? Zapoznaj się z ofertą mojej siostry, która organizuje spacery po Atenach.

Mam nadzieję, że ułatwiłam Ci tym wpisem poruszanie się po blogu. Życzę Ci powodzenia w nauce języka greckiego i skutecznego porozumiewania się z Grekami!

Jeśli masz pytania, napisz do mnie na adres zaneta@powiedztopogrecku.pl.

Pozdrawiam

Żaneta