Greckie seriale komediowe, czyli jak przyjemnie uczyć się greckiego

greckie seriale

Nie znam osoby, która nie lubiłaby (od czasu do czasu) obejrzeć dobrego filmu albo zabawnego serialu. Ja do takich osób należę, ale czasami myślę, że to zupełna strata czasu. A co gdyby połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli oglądanie telewizji z nauką? Poniżej przedstawiam, jakie korzyści daje oglądanie greckich filmów czy seriali w nauce języka greckiego oraz  kilka moich ulubionych greckich seriali komediowych.

Dlaczego warto oglądać greckie filmy lub seriale?

Jedną z najważniejszych kwestii w nauce języka jest osłuchanie się z językiem i zrozumienie, w jaki sposób jest używany przez rodzimych użytkowników. Na zajęciach greckiego nauczymy się gramatyki i słownictwa, co jest oczywiście bardzo ważne, żeby później poprawnie używać tego języka. Jednak teksty w podręcznikach są zazwyczaj oderwane od rzeczywistości, a nagrania brzmią sztucznie.

W filmie lub serialu usłyszysz, jak język brzmi w kontekście konkretnej sytuacji, jak Grecy się wtedy zachowują i jakich gestów używają. Język seriali jest bardziej codzienny i potoczny, dzięki czemu uczysz się praktycznych zwrotów, których możesz użyć prawie od zaraz.

A co jeśli dopiero zaczynasz naukę?

Dla tych, którzy niewiele jeszcze rozumieją po grecku, mam dobrą wiadomość. Gdy pojechałam do Grecji po raz pierwszy (a było to bardzo dawno temu), nie znałam języka. Ponieważ w telewizji nie było polskich programów (tak dawno temu to było), siłą rzeczy musiałam oglądać telewizję po grecku. Na początku to były bajki, potem filmy i seriale. Powoli rozumiałam coraz więcej. Gdy zaczęłam w końcu mówić po grecku, okazało się, że znam bardzo dużo potocznych wyrażeń i codziennych zwrotów, których nigdy nie uczyłam się w szkole.

Teraz po latach już wiem, skąd je znałam – właśnie z oglądania greckiej telewizji. Więc nie zrażaj się, jeśli na początku nic nie rozumiesz. Zacznij od oglądania kilku minut wybranego odcinka. Na początku będziesz słyszeć jeden wielki bełkot. Z czasem zaczniesz wyłapywać pojedyncze słowa, potem całe zdania. Zapisuj sobie nieznane wyrazy i sprawdzaj w słowniku. Powtarzaj je na głos, aż się ich nauczysz. Przyjdzie taki moment, że zaczniesz ich używać, gdy tylko nadarzy się okazja.

Z napisami czy bez?

Tutaj nie będziesz mieć dylematu, bo po prostu nie znajdziesz greckich seriali z greckimi czy polskimi napisami (znajdziesz za to z angielskimi). Osobiście wolę oglądać jakiekolwiek filmy bez napisów, ponieważ w ten sposób skupiam się na obrazie, a nie czytaniu. W greckich serialach właśnie fajnie jest obserwować gestykulację i mimikę twarzy, bo są one nierozerwalnie połączone z językiem.

A teraz zapraszam na moje ulubione seriale komediowe!

1. Peninda-peninda (Πενήντα-πενήντα, czyli Pięćdziesiąt na pięćdzisiąt)

Serial przedstawia życie Nikiforosa i jego przyjaciół (osób w średnim wieku) oraz ich rodzin. Według mnie jest to jeden z najzabawniejszych seriali greckiej telewizji, ponieważ przedstawia życie typowych Greków (no, może trochę przejaskrawione) i pod względem językowym można dużo się z niego nauczyć.

2. I polikatikija (Η πολυκατοικία – Blok mieszkalny)

Serial przedstawia życie ośmiu mieszkańców pewnego bloku w Atenach. Mieszkańcy nie lubią się między sobą, ale gdy pojawiają się trudności, wszyscy razem spiskują w imię wspólnego dobra.

3. Sto para pende (Στο παρά πέντε – Za pięć)

Serial ten łączy w sobie cechy komedii, dramatu i kryminału. Piątka przypadkowych osób, które w trakcie serialu zostaną przyjaciółmi, zostaje uwikłana w zabójstwo. Ich celem jest ujawnienie prawdziwego zabójcy, a po drodze czeka na nich wiele zabawnych sytuacji.

4. Epta thanasimes petheres (Επτά θανάσιμες πεθερές – Siedem zabójczych teściowych)

Każdy odcinek tego serialu to nowa historia. W sumie teściowych jest około 60: teściowa rasistka, teściowa z Aten, teściowa z Krety, teściowa z 1821 roku, dobra teściowa i wiele innych, a każda zjawia się po to, żeby uprzykrzyć życie swojej synowej (i nifi – η νύφη).

5. To kokino domatio (Το κόκκινο δωμάτιο – Czerwony pokój)

Ten serial również nie ma ciągłości. Każdy odcinek rozpoczyna się przybyciem gości hotelowych, którzy otrzymują klucze do Czerwonego pokoju (jednego z najdroższych w tym hotelu). Ich pobyt związany jest z zabójstwem, kradzieżą, zdradą i innymi przestępstwami, które próbują ukryć przed światem, a wszystkiemu przygląda się pokojówka Maro.

6. Konstantinu kie Elenis (Κωνσταντίνου και Ελένης – Konstantinosa i Eleni)

Wujek Konstantinosa i Eleni napisał dwa testamenty, w których przepisał na Konstantinosa i Eleni ogromny dom. Problem polega na tym, że chodzi o jeden dom, a Konstantinos i Eleni się nie lubią. Zamieszkują jednak razem do momentu wyjaśnienia, który testament jest nowszy.

7. Ergazomeni gineka (Εργαζόμενη γυναίκα – Kobieta pracująca)

Ta sama Eleni, która grała wyżej, tym razem wcieliła się w rolę kobiety pracującej w różnych zawodach. W każdym odcinku wykonuje inny zawód: księgowej, nauczycielki, stewardessy i wiele innych.

Mam nadzieję, że któryś z tych seriali przypadnie Wam do gustu i pomoże w nauce języka greckiego. Będzie mi bardzo miło, jeśli napiszecie w komentarzu, czy podobał Wam się ten wpis. Będzie to dla mnie znak, czy mam pisać więcej podobnych artykułów, czy nie.

Cześć! Nazywam się Żaneta Barska. Jestem tłumaczem języka greckiego i miłośniczką wszystkiego, co greckie. Moją misją jest promowanie języka greckiego i kultury Greków, aby jak najwięcej Polaków zainteresować tym krajem i pięknym językiem. Aby ułatwić im naukę języka greckiego, napisałam rozmówki polsko-greckie. Ponadto na moim drugim blogu Pod Akropolem na nowo odkrywam moje ukochane miasto – Ateny.