|

Zamawiaj i pij kawę jak prawdziwy Grek (w klimacie siga-siga)

Wydawać by się mogło, że kawę zamówić umie każdy, bo przecież nie ma w tym żadnej filozofii. Jednak w Grecji ta filozofia jest, więc nawet zamawianie i picie kawy rządzi się swoimi prawami. Czytajcie dalej, jeśli chcecie się dowiedzieć jakimi.

Kultura kawy

Źródło: sinidisi.gr

W Grecji kawę pije każdy i o każdej porze. Przed śniadaniem, po śniadaniu, w przerwie na papierosa, po obiedzie i po kolacji, podczas oglądania meczu i podczas dyskusji politycznych. Grecy spożywają średnio 5,5 kg kawy rocznie i, mimo że nie należą do czołówki narodów spożywających najwięcej kawy (są aż na 15 miejscu), jest to ich ulubione codzienne zajęcie.

Od samego rana na ulicy można zobaczyć Greków idących do pracy z papierowym kubkiem kawy w ręku. Po obiedzie przychodzi czas na kolejną kawę, a po pracy spotykają się ze znajomymi w kawiarniach, gdzie znowu wypijają kawę. Charakterystyczne jest zaproszenie do wspólnego wyjścia słowami Πάμε για καφέ; /pame ja kafe/, czyli Idziemy na kawę?

Gdzie wypić kawę?

Źródło: mapio.net

Tradycyjną kawę grecką, czyli ελληνικός καφές /elinikos kafes/ najlepiej wypić w καφενείο /kafenijo/. Jest to miejsce spotkań mężczyzn, głęboko zakorzenione w tradycji greckiej. W takim lokalu podawana jest głównie kawa i alkohol, przy których mężczyźni rozprawiają o życiu, o polityce i o piłce nożnej. Kobiet tam się raczej nie spotka.

Kαφετέρια /kafeteria/ to nowoczesna kawiarnia, w której serwuje się wszelkie odmiany kawy popularne w całej Europie, np. espresso, cappuccino, kawę rozpuszczalną – στιγμιαίος καφές /stighmieos kafes/, kawę z filtra –  καφές φίλτρου /kafes filtru/ lub γαλλικός καφές /ghalikos kafes/ oraz inne bardziej nowoczesne wynalazki jak macciato, freddoccino itp. Na pewno warto spróbować typowo greckich wynalazków jakimi są φραπέ /frape/ i freddo, które opisuję poniżej.

Popularne jest kupowanie kawy na wynos – στο χέρι /sto hieri/ i delektowanie się nią podczas spaceru po mieście lub na plaży.

Elinikos kafes (kawa grecka)

Kawa grecka to nic innego jak kawa turecka, która pojawiła się w Grecji w okresie okupacji tureckiej. Grecy, aby zatrzeć jakikolwiek związek tej kawy z Turcją, nazwali ją grecką i było po kłopocie.

Kawę grecką przygotowuje się z drobno mielonej, czarnej kawy, którą parzy się w specjalnym tygielku – μπρίκι /briki/. Podczas przelewania kawy do filiżanek tworzy się na wierzchu pianka zwana καϊμάκι/kajmaki/. Jeśli pianka się nie wytworzy, oznacza to że kawa nie została zaparzona w prawidłowy sposób lub jakość ziaren kawy jest wątpliwa. Żeby zobaczyć jak się parzy kawę grecką, polecam obejrzeć ten filmik od specjalisty do kawy greckiej.

Kawę podaje się w małych filiżankach, ale nie oznacza to, że pije się ją na raz. Wręcz przeciwnie. Taką kawę pije się przez wiele godzin, co idealnie wkomponowuje się w grecką filozofię życia σιγά σιγά /sigha-sigha/, czyli powoli, bez pośpiechu.

Ciekawostka: dawniej w Grecji mówiło się, że jeśli dziewczyna potrafi zaparzyć idealną kawę po grecku, jest dobrym materiałem na żonę.

Frappe

frappe
Źródło: http://www.oichalianews.gr

Kawa mrożona frappe została wymyślona przypadkowo, ale szybko wkradła się w serca Greków, zwłaszcza tych młodszych. Frappe przywodzi na myśl lato i długie przesiadywanie w kawiarni na świeżym powietrzu.

Frappe jest bardzo prosta do przygotowania: wystarczy ubić specjalną kawę rozpuszczalną i cukier z odrobiną wody, żeby powstała gęsta piana, następnie dorzucić kostki lodu, dolać wody i ewentualnie mleko.

Żeby urozmaicić smak kawy, można dodać gałkę lodów waniliowych – παγωτό βανίλια /paghoto wanilia/ lub dolać kilka kropel likieru Baileys.

Freddo

Źródło: www.tassimo.gr

W ostatnich latach do Grecji zawitała moda na espresso. Żeby jednak nie było tak pospolicie, Grecy wymyślili własny napój na wzór frappe. I tak w Grecji zamówimy freddo espresso i freddo cappuccino.

Freddo espresso to espresso z kostkami lodu, a freddo cappuccino – to samo co espresso, ale z dodatkiem gęstej pianki z mleka – αφρόγαλα /afroghala/. Podobnie jak frappe, freddo jest idealne na lato.

No dobrze, ale jak w Grecji zamówić kawę?

Podczas zamawiania kawy musimy od razu powiedzieć, czy chcemy do niej dodać cukier i mleko. W tym celu przyda się kilka zwrotów.

W zależności od tego, ile słodzimy powiemy:

ένα καφέ σκέτο /ena kafe sketo/, czyli poproszę kawę bez cukru

ένα καφέ μέτριο /ena kafe metrio/, czyli poproszę kawę średnio słodką, zazwyczaj z jedną łyżeczką cukru

ένα καφέ γλυκό /ena kafe ghliko/, czyli poproszę kawę słodką, zazwyczaj z dwiema łyżeczkami cukru

(słowo kafe zastąpimy odpowiednim rodzajem kawy, którą chcemy zamówić).

Jeśli pijemy kawę z mlekiem, do powyższych zwrotów dodamy με γάλα /me ghala/, a bez mleka – χωρίς γάλα /horis ghala/. Kawę grecką pije się bez mleka, a freddo z samej definicji jest z mlekiem lub bez. Więc tak naprawdę mleko możemy dodać do frappe lub kawy na gorąco (rozpuszczalnej lub z filtra).

W takim razie, gdy kelner się Was spyta Tι θα πάρετε /ti tha parete/, odpowiecie np. Ένα φραπέ μέτριο με γάλα /ena frape metrio me ghala/, czyli frappe średnio słodką z mlekiem, albo Ένα freddo cappuccino γλυκό /ena freddo cappuccino ghliko/, czyli freddo cappuccino słodkie.

Nagrałam nawet o tym krótki film.

Na zdrowie!

Skoro już wiecie, jak zamówić kawę, nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Wam na zdrowie – στην υγειά σας /stin ija sas/! Jeszcze tylko jedna ważna informacja na koniec: nigdy nie wznosimy toastu szklanką z kawą. Podobno przynosi to nieszczęście, z tego względu że kawa jest napojem podawanym również na pogrzebie.

Smakują Wam greckie kawy? Którą lubicie najbardziej? Dajcie znać w komentarzu.


Podobał Ci się ten wpis?

Zobacz, gdzie jeszcze możesz mnie obserwować:

Zapisz się też na bezpłatne Listy z Grecji po jeszcze więcej ciekawostek o Grecji i języku greckim.

.

Podobne wpisy

3 komentarze

  1. Najważniejszą pamiątką przywiezioną w tym roku z Peloponezu jest mikser do frappe 🙂 Będę pić nawet zimą 🙂 Bardzo ciekawy tekst! Dziękuję!

  2. Z kawą grecka poznalysmy się wiele lat temu dzięki mojej mamie, która mieszkała i pracowała w Grecji. Frappe od razu skradła moje ?, ale teraz zakochalam się w tradycyjnej greckiej kawce. Mój ulubiony gatunek to Papagalos. Ale niedługo wypróbuję kawę Bravos, zobaczymy, jaka jest. Za każdym razem kiedy jadę do Polski, kawa Papagalos jedzie że mną. Na razie innej nie piję ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.