slowniczek grecki

Słowniczek greckich słów cz. 7 (dom, pływać, dobry humor, lalka)

Słowniczek greckich słów to cykl poniedziałkowych postów na fanpejdżu, w którym przedstawiam ciekawe greckie wyrazy wraz z tłumaczeniem i krótkim komentarzem na temat ich użycia.

Jak powiedzieć po grecku: dom, pływać, dobry humor, lalka? Odpowiedź znajdziesz poniżej.


ΣΠΙΤΙ

dom po grecku

Dom po grecku to το σπίτι (to spiti). Oznacza zarówno dom jako budynek, ale też rodzinę. Domowy to ο σπιτικός (ο spitikos), np. domowe jedzenie – το σπιτικό φαγητό (to spitiko fagito).


ΚΟΛΥΜΠΑΩ

pływać po grecku

Pierwszy czasownik w naszym cyklu to κολυμπάω (kolimbao), czyli pływać oraz pływam. Ma znaczenie zarówno dosłowne, jak i metafroryczne, np. η σαλάτα κολυμπάει στο λάδι (i salata kolimbai sto ladhi) – sałata pływa w oleju.

Popularym wyrażeniem z tym słowem jest: άμα πέσεις στη θάλασσα, θα κολυμπήσεις (ama pesis sti thalasa, tha kolimbisis), co oznacza, że przystosowujemy się do każdej sytuacji tak jak człowiek, który został rzucony do wody i musiał płynąć.


ΚΕΦΙ

kefi po grecku

Το κέφι (to kefi) znane jest z takiego filmu jak Moje wielkie greckie wesele, gdzie wszyscy mieli dużo kefi, czyli mieli dobre nastroje i byli weseli.

Występuje w takim wyrażeniu jak έχω κέφια (eho kefia), czyli jestem w dobrym nastroju, albo δεν είμαι στα κέφια μου (dhen ime sta kefia mu) – nie jestem w nastroju.

Może też oznaczać ochotę na coś, np. Δεν έχω κέφι για δουλειά (dhen eho kefi ja dhulja) – nie mam ochoty na pracę. Synonimem w tym znaczeniu jest słowo η όρεξη (i oreksi).


ΚΟΥΚΛΑ

lalka po grecku

Η κούκλα (i kukla) to po grecku lalka. Odnosi się zarówno do zabawki, jak i do pięknej kobiety.

Słowo to występuje też w rodzaju męskim jako ο κούκλος (o kuklos), czyli powiedzielibyśmy „lalek” ? i tak samo jak w przypadku kobiety oznacza pięknego, przystojnego mężczyznę, np. Κοίτα ένας κούκλος! (kita enas kuklos) – patrz jaki przystojniak!

Κούκλα to też manekin.

Wszystkie słowa z greckiego słowniczka znajdziesz pod tagiem Słowniczek greckich słów.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, podziel się nim ze znajomymi

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print

Podobne wpisy

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.