Język grecki > W Grecji nie mówi się… i uważam, że to jest piękne!

W Grecji nie mówi się… i uważam, że to jest piękne!

Czy widzieliście w Internecie memy zaczynające się od słów „In Poland we don’t say…We say… and I think it’s beautiful”? (jeśli nie, to koniecznie poszukajcie ich w Google). Najwięcej ich jest na Twitterze pod hasztagiem #inpolandwedontsay. Niektóre są naprawdę zabawne.

Jakiś czas temu stworzyłam własną, polską-grecką wersję tej zabawy i podzieliłam się nią w mediach społecznościowych. Poprosiłam moich obserwatorów, żeby dołączyli do zabawy i pisali, czego się w Grecji nie mówi. Otrzymałam bardzo kreatywne odpowiedzi – kilka z nich przeczytacie na końcu tego wpisu.

Zanim zaczniesz czytać, pamiętaj, że wpis ma charakter humorystyczny. Wszystkie wyrażenia przetłumaczyłam dosłownie, bo na tym polega ta zabawa – ma być śmiesznie. Jeśli chcesz poznać faktyczne znaczenie któregoś wyrażenia albo spytać, kiedy się go używa, daj mi znać w komentarzu. Chętnie odpowiem 🙂

1. W Grecji nie mówi się „zrób to dzisiaj”. Mówi się „και αύριο μέρα είναι ” (dosł. jutro też jest dzień) i uważam, że to jest piękne!

2. W Grecji nie mówi się „nie rozumiem”. Mówi się „δεν καταλαβαίνω Χριστό” (dosł. nie rozumiem Chrystusa) i uważam, że to jest piękne!

3. W Grecji nie mówi się „siedź cicho”. Mówi się „κάτσε στ’αυγά σου” (dosł. siedź na jajach) i uważam, że to jest piękne!

4. W Grecji nie mówi się „posłuchaj mnie”. Mówi się „άκου να δεις” (dosł. słuchaj, żeby zobaczyć) i uważam, że to jest piękne!

5. W Grecji nie mówi się „jestem bardzo zajęty”. Mówi się „τρέχω και δεν φτάνω” (dosł. biegnę i nie mogę dobiec) i uważam, że to jest piękne!

6. W Grecji nie mówi się „uważaj na siebie”. Mówi się „να έχεις τα μάτια σου δεκατέσσερα” (dosł. miej czternaście oczu) i uważam, że to jest piękne!

7. W Grecji nie mówi się „jestem zmęczony”. Mówi się „είμαι πτώμα” (dosł. jestem trupem) i uważam, że to jest piękne!

Poniżej wklejam jeszcze kilka komentarzy czytelników.

Mam nadzieję, że podobał Ci się ten wpis. Jeśli masz pomysł na własną odpowiedź w tej zabawie, daj znać w komentarzu. Jeszcze wiele można w tym temacie napisać 🙂

Udostępnij ten wpis

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print

Podobne wpisy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.