Jak pisać greckie litery?

W nauce języka greckiego najwięcej trudności przysparza grecki alfabet, który różni się od łacińskiego. Jedna rzecz to zapamiętanie całego alfabetu, a druga nauczenie się jego pisowni.

Żeby nauczyć się pisać, trzeba ćwiczyć, jak dzieci w I klasie. Nie ma innego wyjścia. W trakcie pisania nauczysz się też czytać. Wystarczy, że podczas przepisywania liter do zeszytu będziesz głośno wymawiać daną literę. W ten sposób oswoisz się z jej kształtem i zapamiętasz, jak się ją wymawia. Proste, co?

(wymowę greckiego alfabetu usłyszysz w poniższym filmie oraz we wpisie Jak poprawnie wymawiać litery greckiego alfabetu?)

Żeby pomóc Ci w nauce pisania, stworzyłam zeszyt ćwiczeń do druku, w którym możesz ćwiczyć pisanie greckiego alfabetu. Najpierw zaczniesz od pisania liter, a następnie przejdziesz do przepisywania całych wyrazów. Przy każdym wyrazie zobaczysz też jego transkrypcję fonetyczną. Pamiętaj, żeby pisać i czytać jednocześnie.

Oprócz zeszytu ćwiczeń, przygotowałam też instrukcję wideo, w której zobaczysz, jak zapisać poszczególne litery i jakie mogą mieć one warianty. Mam nadzieję, że dzięki temu nauka pisania będzie jeszcze łatwiejsza!

Daj mi znać w komentarzu, czy zeszyt ćwiczeń i nagranie były przydatne.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, podziel się nim ze znajomymi

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print

Podobne wpisy

22 thoughts on “Jak pisać greckie litery?”

  1. Moim zdaniem jeśli małą sigmę zapiszemy jak szóstkę to zawsze wyjdzie szóstka , a nie sigma. Powinno się ją pisać w odwrotnym ciągu, wtedy będzie to sigma, a nie szóstka. Czyli zaczynamy od środka i zgodnie z ruchem wskazówek zegara rysujemy okrąg zakończony tym daszkiem. I tylko wtedy przy szybkim pisaniu mamy gwarancję, że będzie to sigma.

    1. Jest wiele sposobów na zapisanie sigmy i innych liter. Jeśli komuś wygodniej zaczynać od środka, to może tak pisać. Natomiast nawet jeśli w wyrazie zapiszemy sigmę jako szóstkę, nikt jej nie pomyli z szóstką 🙂

  2. Nie uczę się co prawda greckiego, ale te materiały są takie ładne i przejrzyste, że aż mnie kusi 😉 Ale muszę dać sobie po nosie i wracać do japońskiego 😉

  3. Wreszcie nastała jasność. 🙂 Dzięki tej prezentacji już wiem, że nie taki straszny alfabet grecki jak go malują. 🙂 Dziękuję , fajny pomysł, zeszyt drukuję i ćwiczę. Pozdrawiam

  4. Bardzo mi się przydał ten film, wreszcie wiem co i jak z abecadłem greckim… 🙂 Dziękuję to naprawdę zajmujące i oryginalne… Pozdrawiam AB

  5. doskonały pomysł . A może kiedyś pokusisz się , aby odręcznie napisać jakiś fragment tekstu

  6. Barbara Dąbrowska

    Świetna nauka. Jest Pani znakomita. Ja jestem samoukiem. W Grecji mieszkałam 21 lat. Znam grecki język ale od Pani zawsze można nauczyć się jeszcze więcej. Powodzenia i pozdrawiam. Czekam na następne lekcje.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.