Język grecki > Jak poprawnie wymawiać litery greckiego alfabetu?
poprawna wymowa greckiego alfabetu

Jak poprawnie wymawiać litery greckiego alfabetu?

Na początku naszej przygody z językiem greckim warto zacząć od nauki alfabetu. Jest to w zasadzie najbardziej zrozumiały krok, ponieważ bez poznania alfabetu nie będziemy w stanie nic przeczytać ani napisać.

W alfabecie greckim występują 24 litery, które odpowiadają 7 samogłoskom i 17 spółgłoskom. Co ciekawe, głosek w alfabecie jest tylko 21, ponieważ niektóre litery mają to samo brzmienie. Takimi literami są: η, ι, υ, które wymawia się jako /i/ oraz ο, ω, które wymawia się jako /o/.

Istnieją również 2 litery, w których wymowie słychać dwie spółgłoski. Są to: ξ, które wymawia się jako /ks/ oraz ψ wymawiane jako /ps/.

Ogólnie można powiedzieć, że alfabet grecki jest podobny w wymowie do alfabetu łacińskiego, oprócz kilku wyjątków. Najtrudniejszymi głoskami dla Polaków są: γ, δ, θ oraz w mniejszym stopniu σ. Dzieje się tak, ponieważ głoski te nie występują w języku polskim, a sposób ich wymowy jest dość specyficzny. Poniżej omówię, jak poprawnie je wymówić.

Głoska γ

Głoskę γ wymawia się podobnie jak polskie h z tą różnicą, że głoska γ jest dźwięczna (przy wypowiadaniu czuć drgania wiązadeł głosowych). Usta i język natomiast są ułożone w dokładnie tej samej pozycji.

Głoska δ

Podczas wymawiania δ język dotyka lekko górnych zębów i tworzy taką jakby łódeczkę. Powietrze, które wydobywa się z gardła podczas wymawiania tej głoski, lekko łaskocze nasze podniebienie 🙂

Głoska θ

Gdy wymawiamy θ, język dotyka dolnych zębów, a powietrze bez problemu wydobywa się z ust.

Głoska σ

Jeśli chodzi o głoskę σ, jest to dźwięk pomiędzy polskim s a sz. Można powiedzieć, że brzmi jak zmiękczone sz, ale jest trochę bardziej syczące, zwłaszcza jeśli w wyrazie występuje kilka σ na raz. Ciekawostką jest, że w pisowni oprócz małej i dużej litery, występuje również tzw. τελικό σίγμα /teliko sighma/, czyli końcowe s. Jak sama nazwa mówi, literę tę piszemy na końcu wyrazów.

Pozostałe głoski brzmią bardzo podobnie do polskich, więc nie sprawiają nam większych problemów. W poniższym nagraniu usłyszysz, jak poprawnie wymówić wszystkie litery greckiego alfabetu wraz z ich nazwą i głoską, której odpowiadają.

Poza alfabetem

Oprócz głosek, które występują w alfabecie, w języku greckim istnieje również 13 dźwięków, które zapisuje się za pomocą połączeń literowych (dwóch spółgłosek lub samogłosek). Specyfiką tych dźwięków jest to, że niektóre z nich wymawia się inaczej na początku wyrazu, a inaczej w środku. Ich omówieniem zajmę się innym razem, ponieważ ten artykuł dotyczy tylko alfabetu. Jeśli natomiast chcesz się dowiedzieć więcej na temat zasad wymowy tych połączeń, skorzystaj z nagrania webinaru.

Jestem ciekawa, czy ten wpis pomógł Ci nauczyć się poprawnej wymowy greckiego alfabetu. Daj mi znać w komentarzu.

Udostępnij ten wpis

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print

Podobne wpisy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.