Słowniczek greckich słów cz. 3 (Grecja, mięso, klawiatura, zakochany)

slowniczek greckich slow

Słowniczek greckich słów to cykl poniedziałkowych postów na fanpejdżu, w którym przedstawiam ciekawe greckie wyrazy wraz z tłumaczeniem i krótkim komentarzem na temat ich użycia.

Jak powiedzieć po grecku: Grecja, mięso, klawiatura, zakochany? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

ΕΛΛΑΔΑ

grecja hellada

Jak powiemy Grecja po grecku? Ελλάδα (Ellada) albo oficjalnie Ελληνική Δημοκρατία (elliniki dimokratija), czyli Republika Grecka.

Nazwa Ellada nawiązuje do starożytnej Grecji – Hellady. Grecy to Έλληνες (Ellines), a grecki – ελληνικός (ellinikos), jak np. ellinikos kafes, czyli kawa grecka.

Język grecki to ελληνική γλώσσα (elliniki glosa) albo Ελληνικά (ellinika).

ΚΡΕΑΣ

mięso po grecku

Coś dla osób lubiących mięso. W tym tygodniu ukaże się słowniczek kulinarny zawierający słownictwo związane z mięsem i rybami (link).
κρέας (kreas) – mięso
κρεατοφάγος (kreatofagos) – osoba lubiąca mięso
κρεατίλα (kreatila) – zapach mięsa (zazwyczaj zepsutego)

UWAGA: odnośnie zwierząt mięsożernych użyjemy słowa σαρκοφάγος (sarkofagos)

ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ

grecka klawiatura

We wpisie Jak pisać po grecku na klawiaturze? znajdziesz instrukcję, jak pisać greckie litery na klawiaturze. Słowa związane z klawiaturą (πληκτρολόγιο – pliktrologjo) to:

πλήκτρο (pliktro) – klawisz
πληκτρολογώ (pliktrologo) – pisać na klawiaturze
πιέζω τα πλήκτρα (piezo ta pliktra) – wciskam klawisze
τυφλό σύστημα γραφής (tiflo sistima grafis) – pisanie bezwzrokowe

Klawisze może mieć zarówno maszyna do pisania – γραφομηχανή (grafomihani), jak i komputer – υπολογιστής (ipologistis) oraz instrument muzyczny – μουσικό όργανο (musiko organo).

ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ

zakochany po grecku

Zakochany to ερωτευμένος (erotewmenos), a zakochana – ερωτευμένη (erotewmeni). Miłość to έρωτας (erotas), a kocham cię – σ’αγαπώ (sagapo)

Więcej miłosnych słówek znajdziesz we wpisie Zakochaj się po grecku, czyli grecki słowniczek miłosny

Wszystkie słowa z greckiego słowniczka znajdziesz pod tagiem Słowniczek greckich słów.

Cześć! Nazywam się Żaneta Barska. Jestem tłumaczem języka greckiego i miłośniczką wszystkiego, co greckie. Moją misją jest promowanie języka greckiego i kultury Greków, aby jak najwięcej Polaków zainteresować tym krajem i pięknym językiem. Aby ułatwić im naukę języka greckiego, napisałam rozmówki polsko-greckie. Ponadto na moim drugim blogu Pod Akropolem na nowo odkrywam moje ukochane miasto – Ateny.